tatilium.com

Site Haritası

Rehbere Ekle
 Bozcaada Üzüm Bağları


Bozcaada Dar Sokakları


Bozcaada Ayazma Plajı


Bozcaada Limanı


Bozcaada Kalesi

EGE /Çanakkale /Bozcaada

"Tanrı, insanların uzun omürlü olmaları için Bozcaada'yı yarattı"demiş Herodot...

Denizi mavinin tüm renklerini barındıran, kumsalları sarı ince ipek gibi kumdan oluşan Bozcaada'da, mor, mavi, pembe ve kırmızı kapılı bembeyaz rum evleri ve yemyeşil asmalarla bezenmiş dar sokaklarda dolaşırken, yaşadığınız kentin karmaşasını tamamen unutacaksınız.

Ara sokakaktan gelen akordeon sesi, dükkan önünde piposunu tüttüren beyaz sakallı yaşlı adam, vitrinlerde göreceğiniz rengarenk reçeller ve keşfedeceğinizi birçok ayrıntıyla donanmış adanın sokakları...
Bozcaada, havası, eşsiz doğası ve tarihî dokusuyla, henüz el değmemiş bir hazine. Ege Denizi üzerindeki adalardan biri olan Bozcaada'da , şirin liman kasabası dışında başka köy yok. Denize girmeye müsait pekçok koyu bulunuyor. Bozcaada'ya varır varmaz, hemen hemen her yerde dağıtılan ada haritası sayesinde, istenilen yere kolayca gitmek mümkün. Bisiklete binmeyi de seviyorsanız, deniz ve üzüm bağlarının eşliğinde harika bir yolculuk yapabilirsiniz. Asma yaprakları ve renk renk sardunyalarla süslü tarihi evleri, kedilerin dolaştığı dar sokakları, yüzyıllık kalesi, adanın önemli bir bölümünü kaplayan üzüm bağları ve balıkçılığı nedeniyle Bozcaada, özellikle son yıllarda önemli bir turizm merkezi.

Ahalisi hem Türklerden, hem de Rumlardan oluşan adadaki küçük kasabada bugün bile Türk ve Rum mahalleleri bulunuyor. Özellikle de 12-13 Ağustos tarihlerinde yapılan Bağbozumu Festivali'ne Amerika'dan, hatta Avustralya'dan gelen ve adaya yerleşenler var.

Bozcaada'nın belki tek sorunu, rüzgâr. Sıcak günlerde bu bir avantaj. Ancak, yılın diğer zamanlarında iklimin daha sert geçmesine ve vapur seferlerinin aksamasına neden oluyor. Rüzgâr enerjisinden yararlanmak için birkaç yıl önce bir Türk firmasının Almanlarla ortaklaşa hazırladığı elektrik santrali projesi başlatılmış. Bozcaada'nın güney ucuna, rüzgârla çalışan ve elektrik üreten 17 dev pervane yerleştirilmiş.

Bozcaada kasabasında bir okul yapımı sırasında, İlyada Destanı'nda adı geçen antik
Tenedos kentinin izlerine rastlandığı biliniyor. MÖ 6. yüzyıldan Roma Dönemi'ne dek kullanıldığı anlaşılan kent nekropolünde pişmiş toprak heykelcikler ve çanak çömlekler bulunmuş. Kuzey yönünde ise bir başka destanın yaşandığı Çanakkale Boğazı ve kıyıları uzanıyor.

Bozcaada Kalesi. Adaya gelenlerin ziyeret ettikleri yerlerden biri de tarihi Bozcaada Kalesi. Adanın kuzey burnu üstünde kurulmuş olan kalenin, kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor. Venedik, Ceneviz ve Bizanslılar döneminde kullanılan kale, Çanakkale Boğazı'nın önemi nedeniyle Fatih Sultan Mehmet tarafından onarılmış. Kanuni Sultan Süleyman ve 2.Mahmut tarafından genişletilen kale, 1965-70'te Turizm Bakanlığı tarafından gözden geçirilmiş. 10 metre genişliğinde ve 250 metrelik su hendeğiyle adadan ayrılan Bozcaada Kalesi, iç ve dış olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Surlarla çevrili bölümlerde su sarnıcı, cephanelik, revir, karargah, kuyu, çeşme, camii, atölye ve kışla binası bulunuyor. Kale, görkemli görünüşüyle dışardan olduğu kadar içerden de etkileyici. Ilık havada taş basamaklarla surlar ve burçlara tırmanan ziyaretçiler, Bozcaada'nın panoramasını farklı açılardan izleyip, fotoğraflama olanağı buluyorlar.Bozcada, balık , deniz mahsulleri ve şarabın  tadını  en iyi cıkarabileceğiniz yerlerden birisi. Limanda dizilmiş lokantalarda deniz mahsüllerinin neredeyse her çeşidini tadabilirsiniz. Limandaki Yakamoz ve Ayazma’daki ‘Vahitin Yeri’ gidilebilecek restoranlarlardan.
Ataol ve Talay’ın Karalahana isimli şarapları oldukça leziz. Lodos Cafe Restaurantın asma yapraklı omleti, Lipsos balık buğulaması, ev yapımı üzüm likörü ve rezeneli omlet mutlaka tadılması gereken lezzetlerden.

Limanda bulunan pizza, lahmacun, kebap türü yiyecekler diğer seçenekler arasında.

Çay bahçeleri, bar, kuruyemiş satıcıları, büfeler, hediyelik şarap satılan dükkanlar ise diğer uğrak yerleri.1.alternatif
Trakya üzerinden İstanbul, Tekirdağ, Gelibolu karayolu ile Eceabat veya Kilitbahir’den feribotla Çanakkale’ye ulaşır, Çanakkale’den de Geyikli Yük Yeri iskelesine geldiğinizde feribot ile karşıya geçersiniz.

2.alternatif
İstanbul Yenikapı’dan feribotla Bandırma’ya gelinir. Bandırma, Biga, Çan, Bayramiç, Ezine karayolu ile Geyikli’ye gelerek feribotla Bozcaada'ya geçebilirsiniz.

3.alternatif
İstanbul Yenikapı’dan feribotla Bandırma’ya gelinir. Bandırma’dan sahil güzergahını takip ederek, Biga, Çardak, Lapseki, Çanakkale üzerinden Geyikli Yük Yeri iskelesi’nden Ada’ya geçebilirsiniz.

(Çanakkale-Geyikli Yükyeri İskele yaklaşık 55 km.dir. Feribot yaklaşık 30 dakikada adaya ulaşmaktadır.
Bozcaada İskele Tel : 0 286 6320263
Geyikli Yük Yeri İskele Tel : 0 286 632 03 83
Aksoy Pansiyon
Bozcaada-ÇANAKKALE
Tel:+90 286 6958587

 


Bağhane
Bozcaada-ÇANAKKALE


 

 
Otel Kaikias
Bozcaada-ÇANAKKALE
Tel:+90 286 6970250

 

 
Hotel Fahri
Bozcaada-ÇANAKKALE
Tel:+90 286 6978096

 

 
Hotel Mauna
Bozcaada-ÇANAKKALE
Tel:+90 286 6970333


 

 
TÜRKİYE OTELLER REHBERİ

"81 İl, 2850 Otel, Bütün Detayları ve Resimleriyle Türkiye Oteller Rehberimizde"
- TIKLAYIN! -

2006 TUR REHBERİ

"Türkiye ve Yurtdışı Turları, Günübirlik Doğa ve Kültür Yürüyüşleri, Haftasonu Turları,
Outdoor Multiaktivite Turları,Çadır Konaklamalı Kamp Gezileri"

"
Size Özel Tur Paketleri. Kolay Tur Arama sistemimiz sayesinde tatil acentalarına ve tur bilgilerine kolayca ulaşıp rezervasyon yaptırın. Tatil için yerininizi şimdiden ayırın  
online destek info@tatilium.com."
- TIKLAYIN! -

Outdoor Ürünler Doğa Sporları ve Kamp Malzemeleri Kataloğu
Doğa Sporları Malzemeleri, Kampçılık Malzemeleri, Çadır, Uyku Tulumu, Mat, Bisiklet ve Ekipmanları, Tırmanış MAlzemeleri Outdoor Elektronik Cihazlar, Paintball Ekipmanları, Deniz ve Tekne Malzemeleri, Dalış Ekipmanları
- Tıklayın! -

Giriş | Turlar | Oteller | Gezi | Forum | Hakkımızda
info©tatilium.com
www.tatilium.com / Online Gezi - Tatil Rehberi - Bozcaada Tatil Gezi Rehberi